Gimnazijalci iz Ljubuškog među 7.000 učenika iz BiH na PISA testu znanja

Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje je, u razdoblju od 2.4.- 25.5.2018. godine, realizirala glavno istraživanje PISA 2018 (Programme for International Student Assessment), u kojemu je sudjelovalo oko 7000 petnaestogodišnjaka iz Bosne i Hercegovine.

Učenici iz 213 osnovnih i srednjih škola, među kojima i učenici Gimnazije Ljubuški, odgovarali su na pitanja iz čitalačke i matematičke pismenosti i pismenosti iz prirodnih znanosti te popunjavali upitnik za učenike, dok su ravnatelji škola popunjavali upitnik za školu.

Istraživanje je provedeno u suradnji s nadležnim obrazovnim vlastima i školama, a sve u cilju unapređenja kvaliteta i razvoja učinkovitog obrazovanja za sve učenike.

PISA istraživanje, u kojemu sudjeluje preko 80 država svijeta, provodi se od 2000. godine pod pokroviteljstvom Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), a Bosna i Hercegovina po prvi put sudjeluje u 7. ciklusu ovog istraživanja. Kako svaki ciklus ima naglasak najednome području, naglasak PISA 2018 bio je na čitalačkoj pismenosti.

PISA nema naglasak na nastavnim planovima i programima i reprodukciji usvojenih znanja, nego na sposobnostima učenika za primjenu usvojenih znanja i vještina stvarnim u životnim situacijama. Odnosno, cilj PISA istraživanja je ispitati u kojoj su mjeri petnaestogodišnji učenici pripremljeni za nastavak obrazovanja, uključivanje u proces rada i aktivno sudjelovanje u društvu.

Osim o znanju i vještinama učenika, PISA prikuplja podatke o individualnim, školskim i sistemskim čimbenicima koji utječu na postignuća učenika i pruža indikatore trenda.

Rezultati ovog istraživanja bit će međunarodno objavljeni u prosincu 2019.godine, nakon čega će se pristupiti izradi sekundarne analize, priopćeno je iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje.