RODITELJIMA S LJUBAVLJU!

Napisao/la 
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Djeca  su  naše  najveće  bogatstvo  i  radost,  djeca su  naša briga, ponekad  velika, ali  i naš  dar od Boga. Odgoj djece je VELIKI  ZADATAK.


Suvremeni roditelj zatrpan je stotinama savjeta o tome kako biti dobar roditelj.  Djeca su sve manje disciplinirana, a sve više anksioznija. Nekako su, rekli bismo „pod pritiskom“.  Često su umorna, nezadovoljna, utučena s neobjašnjivim bolovima u trbuhu. No,  okrenimo sada ploču i prisjetimo se vlastitog djetinjstva. Jesmo li imali vremena za igru, natjeravanje lopte ili jednostavno za dosadu, kad baš ništa ne radite, a nitko  vam zbog toga ne visi nad glavom. Usprkos tome izrasli ste u zrelu osobu. Danas se djeci programira svaka minuta, strepi se s kakvom će ocjenom doći iz škole, okrivi se sve i svakoga ako mu se slučajno potkrade loša ocjena. Današnji svijet vodi brigu o razvoju uma i ruku mlade generacije, o školi i osposobljenosti za poziv, ali srce ne dobiva hranu ni izobrazbu.


Pobrinuli smo se za bogatstvo, imamo auta, kuće, odjeću… ali sve to  materijalno ne može zaštititi naša srca. Našem svijetu  potrebna su  bogatstva ljubavi, bogatstva srca, mir, radost, strpljenje, blagost, dobrota, velikodušnost, samosavladavanje…


O vama dragi roditelji ovisi hoće li  vaše dijete u svojim grudima nositi srce ili kamen. Potrudite se da pridonesete bogatstvu ljudskog srca. Djeca traže srce, tamo je njihov dom, njihova sigurnost, utjeha, njihovo sunce, više nego odjevni predmeti i stan, više nego torta i putovanja.


Bez obzira na vaše financijsko stanje možete svojoj djeci dati najdragocjeniji mogući dar; dar vremena. Zato tijekom sljedećeg tjedna darujmo djeci svoje vrijeme, jer djeca trebaju tvoje vrijeme i tvoju naklonost. Tek kada ste često i dugo s njima, znaju da ih volite. Učinimo nešto za njih što zahtjeva investiranje vremena i što će učiniti da oni osjete da su vam važni. Ne pokušavajte nešto učiniti na brzinu, nemojte reći koliko ćete vremena odvojiti za njih, radije pustite da vaš dar govori sam za sebe.


Svaki se čovjek može preobraziti. Svoju djecu možeš promijeniti. Ali kako? Postoje snage koje djeluju neodoljivo. Skoro se nitko  ne može na duži rok oduprijeti ljubavi. Djeca traže ljubav, vaša ljubav im pruža životnu snagu i životnu sreću. Ona vas slijede jer vas trebaju. Ako nema ljubavi batine ne pomažu. Ljubav je čarobni štap u odgoju vaše djece. Zato odgajajmo svoju djecu u ljubavi. Molimo se za to i trudimo se da postanu ljudi koji razvijaju ljubav, ne dopustimo da postanu nemilosrdni, podsijecimo im krila, ako razvijaju agresivnost prema drugima.  Nemojmo dopustiti da u svojoj razmaženosti misle samo na svoje požude i strasti. Nemojmo im sve dopuštati jer će postati egoisti, a ne ljudi srca. Ali kako ćeš svojoj djeci pokazati ljubav? Djeca trebaju radost, smijeh i šalu. Radost je jezik djece. Unesite radost u život svoje djece. Djeca su kao biljke koje trebaju mnogo sunca i svijetla, mnogo radosti i vedrine. U mračnom podrumu propadaju. Šali se i smij se sa svojom djecom, jer će procvasti njihova duša. TADA ĆE ZNATI DA IH VOLIŠ. Sretna su djeca koja su odgajana u ljubavi, jer su na taj način primila beskrajno mnogo više od novca i diplomskih ispita.  Razmislite o sebi kao graditelju. Gradite pametno!

Uloga roditelja je jedna od najljepših ali i najtežih uloga. Koliko ste u njoj uspješni? Dijete odrasta i mijenja se.  Mijenjaju se i njegove obveze, okolnosti u školi.  Jeste li spremni pratiti promjene i nositi se s njima? Tijekom školovanja vaša se djeca susreću s novim izazovima. Ponekad vam se čini da ono što ste znali i dobro radili više ne vrijedi u novonastalim okolnostima. Mnogo ste toga naučili kroz školovanje, a najvažniju ulogu kako biti dobar i uspješan roditelj učite cijeli život. Vaše roditeljsko iskustvo, najbolji je učitelj ali neka znanja i iskustva drugih mogu vam pomoći da vaš odnos s djetetom bude još bolji. 

 

Cvite!
Ča  od  tebe,
Još  lipše  miriše?
                                         DITE!“                                       

T. Petrasov

Pročitano 2190 puta