Pozitivni komentari učenika i roditelja o projektu e-škole

Napisao/la  Antonela Marinović/Prvi.tv

Gimnazija Ljubuški je prva škola u ZHŽ-u u kojoj se provodi pilot-projekt "e-škola". Rezultat je to odluke koju je prije godinu dana donijelo Ministarstvo obrazovanja, znanosti kulture i sporta Zapadnohercegovačke županije u suradnji s tvrtkom Hera iz Mostara. Za ovaj projekt pripremali su se i profesori i roditelji, a sve u cilju kako bi se što bolje upoznali s prezentacijom e-škole, odnosno e-dnevnika koji su zamijenili one klasične, od papira.

Dok pojedini učenici negoduju, roditelji su zadovoljni. Ukoliko ne mogu izdvojiti vrijeme za dolazak u školu, ovaj projekt će im omogućiti da odmah dobiju potrebne informacije.

Doznali smo što o projektu e-škole, odnosno e-dnevnika misle učenici ljubuške Gimnazije.

Gimnazijalac Fran Ćorić smatra kako e-dnevnici  najviše olakšavaju posao roditeljima.

„Projekt  e-škole  je odličan za roditelje jer im pruža mogućnost praćenja rada svoga djeteta (njegove izostanke, ocjene, primjedbe/pohvale profesora)", kazao nam je on.

Njegova školska kolegica Glorija Granić ističe kako je od početka bila neutralna jer njoj neće ni pomoći ni odmoći s obzirom na to da je maturantica i za nepuna tri mjeseca odlazi iz ljubuške Gimnazije.

„Ideja je dobra, no realizacija i nije baš uspješna. Službeno, rad na e-dnevnicima je zaživio, ali oduzima dosta vremena dok se profesori za vrijeme sata priključe na  sustav i popune određene stavke, koje trebaju biti usklađene sa starim, klasičnim dnevnicima. Roditeljima je ovim projektom dosta olakšano, ali će se izgubiti onaj klasični odnos roditelja i profesora - razgovor i stvaranje povjerenja. Sve postaje formalno i službeno, priključiš se na sustav, pogledaš što te zanima i riješeno", kazala nam je Glorija svoje viđenje o projektu e-škole.

„Tko je navikao dolaziti u školu na informacije, i kome je stalo do dobre integracije, taj će roditelj i dalje nastaviti dolaziti u školu", rekli su nam, pak, Glorijini roditelji.

Odgovor na pitanje podržava li ili ne projekt e-škole, odnosno e-dnevnika, dala nam je i gimnazijalka Klara Paradžik.

„Projekt e-dnevnika u našoj školi izvrstan je način da budemo u koraku s vremenom i drago mi je što je baš ljubuška Gimnazija, među rijetkima u BiH, izabrana za taj projekt. Trenutno se prolazi kroz početnu fazu pa su učenici ali i profesori pomalo skeptični. No, kada se sve do kraja realizira, mislim da će to biti jako praktično za rad, pogotovo za roditelje koji nisu u mogućnosti doći do škole kako bi opravdali izostanke djece i slično", istaknula je Klara te dodala kako je škola imala prečih stvari koje su se trebale riješiti prije uvođenja e-dnevnika.

Zaključuje kako je ovaj projekt prvi korak prema razvoju sredine u kojoj živi i ponosna je što je dio istog, makar kao ovogodišnja maturantica.