Naši gimnazijalci i ove godine sudjelovali na natjecanju u modeliranju mostova

Napisao/la  BLJESAK.INFO

Međunarodna udruga studenata građevinarstva - IACES LC MOSTAR, u suradnji s Građevinskim fakultetom i Studentskim zborom Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, organizirali su natjecanje u izradi modela mostova.

Na natjecanju su sudjelovali maturanti iz devet srednjih škola: SGŠ 'Jurja Dalmatinca' Mostar, Srednja škola Stolac, Srednja škola 'A.B. Šimića' Grude, Gimnazija Ljubuški, Gimnazija Mostar, Srednja škola 'dr.fra Slavka Barbarića' Čitluk, Gimanzija 'fra Dominika Mandića' Široki Brijeg, Gimnazija Novi Travnik, te dvije ekipe Gimnazije 'fra Grge Martića' Mostar.

Nagradu za najbolji model mosta osvojila je SGŠ 'Jurja Dalmatinca', na drugom mjestu je bila Srednja škola 'dr. fra Slavko Barbarić' Čitluk, dok su na trećem mjestu završili učenici Srednje škole Stolac.

Natjecanje se prvi put održalo u travnju 2014. godine i ostvarilo veliki uspjeh. Stoga je udruga IACES organizirala još jedan takav događaj s ciljem promocije građevinarstva među mladima.

Glavni zadatak za natjecatelje je bio izrada modela rešetkastog mosta od drvenih štapića. Na raspolaganju su imali potreban materijal i 90 minuta za izradu, nakon čega se pristupilo ispitivanju nosivosti, te ocjenjivanju.