Profesori besplatno pružaju dodatne sate svojim maturantima

Napisao/la  Dnevni list | Antonija Bradvica

Koliko se profesori žrtvuju za svoje učenike s ciljem da im prenesu svoje znanje kako bi postali dobri i obrazovani ljudi, govori nam i ova priča iz Gimnazije Ljubuški. Naime, profesori Gimnazije svojim maturantima koji odlaze na državnu maturu u Hrvatsku besplatno pružaju dodatne sate kako bi ih što bolje pripremili za istu.

Potrebno je naglasiti da oni ovo rade već nekoliko godina te da je Gimnazija Ljubuški jedna od rijetkih škola s ovom praksom. Maturanti škola u ZHŽ-u državnoj maturi u Hrvatskoj pristupit će u Splitu. Ravnatelj Gimnazije Ljubuški, Goran Skoko, nipošto ne skriva ponos na svoje kolege, ali ni na učenike s velikim ambicijama.

Priprema učenika

“Prošle godine od 93 maturanata Gimnazije Ljubuški njih 92 je upisalo fakultete, od toga jedna trećina maturanata nastavila je svoje školovanje u Hrvatskoj. Ove godine ljubuška Gimnazija ima 89 maturanata u tri odjela te isto tako očekujemo da će svi oni upisati fakultete. U ovom razdoblju kada se prijavljuje državna matura za one koji žele nastaviti svoje školovanje u Hrvatskoj prijavilo se 45 maturanata, dakle, njih 50 posto, što je više nego u prošloj godini. Maturanti na državnoj maturi imaju osnovne predmete, matematiku, hrvatski i engleski jezik te uz njih i one izborne predmete ovisno o fakultetu. Iz  osnovnih predmeta profesori ovdje pripremaju učenike za maturu. Ono što je posebno hvale vrijedno jest da profesori to rade mimo svog radnog vremena i besplatno te nipošto nisu obvezni to raditi. Ovi profesori predaju učenicima četiri godine te su jako vezani za njih. Smatram da bi i ministarstvo trebalo imati malo više sluha i nagraditi ove profesore za njihovu nesebičnu pomoć”, rekao je Skoko. Najveću pomoć učenici trebaju kada je u pitanju matematika. Profesorica matematike Irena Mihaljević kaže da najveću pomoć trebaju oni koji su se opredijelili za tehničke fakultete.

Puno vježbe

“Radimo zajedno od listopada prošle godine. Radimo onu malo višu razinu matematike, dakle,  one teže zadatke. Potrebno je puno vježbe da se sve to svlada”, kazala je ona. Jedna od najboljih maturantica, Mirna Milas, kao i njezini brojni kolege, također planira pristupiti državnoj maturi u Hrvatskoj. Ona ima ambicije upisati PMF u Zagrebu.
“Puno mi sve ovo olakša odlazak na maturu. Osim znanja koje nam profesori nesebično prenose, olakšano nam je i s financijske strane, jer su ovo praktično besplatne instrukcije za nas. Za fakultet koji planiram upisati matematika mi je jako potrebna. S druge strane, jako volim matematiku i ona mi odlično leži i zato sam se i odlučila pokušati upisati upravo PMF. Budući da je ovo deficitarno zanimanje, mislim da će mi pomoći kada je u pitanju zapošljavanje. Oduvijek sam htjela otići na fakultet u Zagreb i nadam se da će mi se želja ispuniti. Sviđa mi se i sam grad, ali i sustav obrazovanja koji nudi više mogućnosti”, kazala je Mirna Milas uz to dodajući da svi njezini kolege iz razreda planiraju nastaviti školovanje, a njih gotovo pola će pristupiti državnoj maturi u Hrvatskoj.