Gimnazija Ljubuški obilježava Međunarodni dan srednjoškolaca

Međunarodni dan srednjoškolaca obilježava se svake godine 17. studenog, iako mnogi srednjoškolci ni ne znaju da postoji njihov dan. U svijetu se obilježava već dugi niz godina, od 1941. godine, a u Bosni i Hercegovini je prisutan od 2009. godine.

Podsjetimo, današnji Međunarodni dan srednjoškolaca slavi se svake godine 17. studenog i to u znak sjećanja na praške profesore, učenike i studente koje je na današnji dan 1939. godine pogubio tadašnji nacistički režim. U spomen njihovu žrtvu, srednjoškolci, ali i studenti svih zemalja svijeta odabrali su upravo današnji dan za Međunarodni dan srednjoškolaca i studenata.

Ovaj dan je povezan s Deklaracijom o pravima srednjoškolaca.

Upravo na ovaj dan najviše se raspravlja o pravima učenika. Učenicima je dopušteno slobodno govoriti o problemima koji ih muče te iznositi razne ideje kako bi riješili moguće probleme te poboljšali uvjete učenika i studenata.

Gimnazija Ljubuški će ove godine obilježiti taj dan, na način da će učenici i profesori zamijeniti svoje uloge.Učenici će dobiti uloge profesora, ulogu ravnatelja, pedagoga,...itd.

Na državnoj razini, ovaj se dan slavi tek od 2009. godine. Naime, 2009. godine Asocijacija srednjoškolaca naše zemlje organizirala je proslavu ovog dana u deset gradova, a već od naredne godine broj gradova u kojima je proslavljen Međunarodni dan srednjoškolaca  popeo na petnaest. Danas se u gotovo svim gradovima BiH obilježava ovaj dan, a s ponosom možemo reći da je među njima i naš Ljubuški.

Svim ljubuškim srednjoškolcima od srca čestitamo njihov veliki dan. Želimo im sretne i bezbrižne srednjškolske dane ispunjene uspjesima, izvrsnim ocjenama, dobrom suradnjom i niti jednim prekršenim pravom.