Park srednjoškolaca - nova udruga s motom Ja sami ipak stvoren za nešto više

Napisao/la  Dnevni list

U posljednje vrijeme aktivizam mladih ljudi podigao se na visoku razinu. Tako je u Ljubuškom nastala još jedna zanimljiva udruga "Park srednjoškolaca". Ova udruga je u biti jedan od lokalnih timova Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini.

ASuBIH je nevladina, neprofitna i nestranačka organizacija koja okuplja sve srednjoškolce bez obzira na teritorijalnu raspoređenost, nacionalnu, religioznu ili bilo koju drugu pripadnost i osobinu. Oni imaju 44 lokalna tima diljem BiH. Razgovarali smo sa koordinatoricom ljubuškog lokalnog tima AsuBiH-a Marijom Bradvicom i njenom kolegicom Glorijom Granić kako bismo saznali nešto više o Parku srednjoškolaca.

One kažu da je sve krenulo kada su na jednom seminaru dobile ideju da i one organiziraju lokalni tim. Krenule su s poslom prije nepunih mjesec dana i već imaju petnaest članova u grupi.

"Park srednjoškolaca je zajednica srednjoškolaca koja se bavi njihovim pravima. Mi imamo jasnu viziju, misiju i ciljeve a krajnji cilj nam je da aktiviramo srednjoškolce u donošenju bitnih odluka te da oni općenito poprave svoj status i obrazovanje" rekla nam je Marija.

U svrhu svoga promicanja udruga već ima bogate planove za budućnost. Sada namjeravaju održavati predavanja u srednjim školama i djeliti pristupnice, kako bi što više srednjoškolaca bilo upoznato sa njihovim radom i priključilo se udruzi. Također udruga se uskoro namjerava i predstaviti sugrađanima na svom štandu u gradu gdje će djeliti informativne letke.

Na upit zašto baš naziv Park srednjoškolaca Glorija nam odgovara da im je taj izbor bio najlogičniji.

"Park srednjoškolaca je zvučno i zanimljivo ime. Park je karakteristično mjesto na kojem se okupljaju mladi u gradu a i naš prvi sastanak je bio u parku tako da oko naziva nije bilo dvojbe" ističe Glorija.

Moto ove hvale vrijedne udruge je 'Ja sami ipak stvoren za nešto više'.

"Cilj nam je da mi probudimo uspavanu ljepotu našeg grada ali s naglaskom na to da pokušamo jer mi ne možemo imati ogromne ciljeve pa da netko od nas očekuje radikalne promjene. Odlučili smo malim ali sigurnim koracima doći do tih nekih većih ciljeva" kažu djevojke, uz to dodajući i da su reakcije srednjoškolaca na osnivanje udruge bile pozitivne zbog čega su jako ponosne.

"Da bi bili dio Parka srednjoškolaca dovoljno je samo imati status srednjoškolca te želju i volju da utječeš na neke promjene" ističu djevojke.

I ravnatelj Gimnazije Ljubuški Goran Skoko jako je ponosan na svoje učenice.

"Gimnazija ima jako dobre učenike pa je to jedan od razloga zašto nižemo brojne uspjehe na natjecanjima i zašto su učenici uz školske obaveze posvećeni brojnim aktivnostima pa tako i ovoj. Sve je to zbilja vrijedno pažnje i pohvale" rekao je ravnatelj.